Biostimulatsioon

BiostimulatsioonBiostimulatsiooni kasutatakse füsioteraapias laialdaselt närvi-ja lihasaparaadi erinevate lülide funktsionaalse seisundi hindamiseks ja raviks. Inimese skeletilihasele on omane erutumisel kokku tõmbuda ehk kontrahheeruda kesknärvisüsteemist (KNS) tulnud impulsi toimel. Mida tugevam on KNS-st tulev erutus, seda rohkem lihaskiude tööle rakendatakse ning seda suurem on lihase kontrakstioonijõud. Lihas- ja närvistimulaatoreid kasutatakse nii valu vähendamiseks kui lihaskoordinatsiooni ning -jõu parandamiseks.

Füsioteraapias kasutusel olevad stimulaatorite programmid võimaldavad sekkuda väga erinevate vaevuste korral, alustades kergematest lihaspingetest ja lõpetades kuni puusaliigese endoproteesimise (tehisliiges) ja tetrapleegiani (käed-jalad halvatus) välja.

Biostimulatsiooni protseduure Füsiokliinikus viib läbi füsioterapeut Ege Johanson, kelle erilised tänusõnad elektrofüsioloogilise maailmapildi kujundamise eest lähevad Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna õppejõududele dr. Ivo Koltsile ja prof. Mati Pääsukesele.